Vítejte v obchodu s dětským oblečením, které bylo navrženo a vyrobeno v České republice. Pokud máte speciální představu o kombinaci materiálů a barev nebo potřebujete zhotovit nekonfekční velikost, kontaktujte nás, určitě najdeme řešení.

Jak na plánování výletů (2.díl) - mapy

V první části jsme popsali obecná pravidla cestování, která dodržuji. V tomto článku Vám představím můj přístup k plánování cest v mapách. Protože používám výhradně www.mapy.cz, věnuji se pouze jim. Nikomu neberu jeho přístup!

Nic proti papírovým mapám, to už jsme si říkali. Ale pro cestování, orientaci a zjištění okamžité polohy je ideální mobilní telefon a aplikace mapy.cz.

Několik pravidel:

Nabitý telefon a powerbanka
Není nic horšího, než když spoléháte na mapy v telefonu a ten se Vám vybíje. Samozřejmě v nejméně vhodnou chvíli. Míáme dvě řešení: Nabítý telefon a powerbanka. Nazapomeňte kabel! A nabít powerbanku. Nenoste žádné velké powerbanky. Ano, pokud potřebuje dobíjet celá rodinka, potřebujete nabít další zařízení (dron, tablet do auta), pak si klidně noste 20 000 mAh powerbanku. Ta bude asi těžká a rozměrná. Já nosím lehoučkou, 10 000mAh powerbanku XAOMI MI, která naprosto stačí na dobití telefonu pro navigaci v terénu na jeden den. Lehoučká, o málo větší, než mobilní telefon a placatá, vejde se všude. V době, kdy čtete tento článek to už může být zboží, které není v prodeji. Najděte si to, které Vám vyhovuje.

Další člen rodiny, kamarád
Je dobré mít druhého člena rodiny, kamaráda s mobilem a mapami. Nikdy nevíte.

DATA
Často se pohybuji v oblastech se zhoršeným signálem operátora. Na mobilu máte E (namísto 4G) a jste v koncích, Mapa se skoro nenačítá. Nespoléhejte na data. Navíc jsou stále drahá

OFFLINE MAPY
MAPY.CZ umožňuje stáhnout offline mapy. To znamená, že budete mít mapy v mobilu a nebudete je stahovat přes data. Udělejte si v mobilu místo, smažte zbytečné hry a nainstalujte si offline mapy České republiky. Pak se Vám nestane, že budete bez mapy. Pozor, čas od času je třeba aktualizace, pokud ji neuděláte a proces není dokončen, měl jsem problémy s mapami a nezobrazily se mi bez dat. V aplikaci to dokonce píší. Udělejte si čas a doma na wifi si offline mapy stáhněte celé.

Hlava, papír
Není od věci základní body trasy natlačit do hlavy. Stačí výchozí místo, stěžejní body trasy, vesnice, kterými procházíme, název vyhlídky a také barvy turistických tras. Nebo napsat na papír. 

Jdeme plánovat
Jak již bylo uvedeno, trasu plánuji v PC. Jednak na velkém displeji je vše lépe vidět, ale mám také k dispozici i pokročilé funkce.

Otevřu mapy.cz v prohlížeči. První, co udělám, je, že přepnu do turistické mapy. Je to lišta vlevo nahoře, klikněte na odkaz, který jsem Vám zažlutil (v mapě žlutý není, samozřejmě). Mapa se přepne do turistického modu, kdy se objeví turistické trasy a to je co chcete.

 

Mapy.cz: © Seznam.cz, a.s., © AOPK ČR – ochrana přírody a krajiny

 Ve vyhledávání napravo napište oblast, místo, kam chcete jet. Pokud nevíte, přibližte si mapu tak, aby byly vidět turistické trasy a hledejte. Hledejte místa s dostatkem turistických cest, jsou zajímavá. Hledejte skály, přírodní rezervace, národní parky, místa s rybníky, každému, co ho zajímá. Zajímavá jsou i místa s vyhlídkami . Na ně můžete kliknout a vpravo klikněte na obrázek. Povětšinou uvidíte fotky nebo dokonce galerii fotek od turistů, jak to tam vypadá. Podle toho posoudíte, zda je to vhodné místo pro Váš výlet.

A jdeme klikat trasu:

Pokud už máte představu, přepněte do plánovacího modu, měření vzdálenosti. Vpravo dole


Mapy.cz: © Seznam.cz, a.s., © AOPK ČR – ochrana přírody a krajiny

Otevře se Vám režim, kdy kliknutím myši začnete přidávat jednotlivé body trasy. Nezapomeňte mít mapu dostatečně přiblíženou, aby kliknutí byla přesná podle turistické trasy. Je to důležité. Klikáním nahrubo (chybně) potom nedostanete přesnou délku trasy. Klikání musí být jemné, detailní.

Mapy.cz: © Seznam.cz, a.s., © AOPK ČR – ochrana přírody a krajiny

Napravo se Vám objevují informace, které nás zajímají: Délka a profil trasy

Posouvání mapy, klikání trasy, přibližování, mazání, nebo přidávání bodů do trasy si musíte osvojit. Časem se to naučíte, nebojte. Vyplatí se to.

Výsledný okruh potom uložte, nebo sdílejte s příteli. 

Já si ho pošlu do hodinek jako navigaci. Ale lze si poslat zkrácený odkaz do mailu (a pro jistotu i členům rodiny), nebo uložit. Ale opět pozor. Pokud byste byli v oblasti mimo dat, je lepší si trasu ještě doma otevřit v mobilu a uložit.

A takto už vypadá odkaz otevřený v mobilním telefonu:

Mapy.cz: © Seznam.cz, a.s., © AOPK ČR – ochrana přírody a krajiny

 

Já si stahuji GPX export do hodinek Garmin. O tom někdy příště. Hodinky s GPS jsou již tolik rozšířené, že tento postup lze doporučit všem turistům, sportovcům. Získáte navíc možnost sledování/navigace v hodinkách (samozřejmě spíše orientační s ohledem na velikost displeje). Pokročilejší hodinky vám budou v případě, že sejdete z trasy i vibrovat.

Tip1: Pokud stahujete do hodinek, klikejte opravdu pečlivě, jinak Vám budou hodinky pořád bzučet, že jste mimo trasu. 

Tip2: K naklikané trase podle zkušeností přidejte vzdálenost navíc. Prostě trasu vynásobte koeficientem, např. 1,1-1,3. Tím se vzdálenost zvýší a nebudete překvapeni. Chci tím říct, že pokud si naklikáte 10km, většinou ujdete ve skutečnosti více. Třeba i 13km. Ať nejsou členové výpravy rozmrzelí a plánujete přesně. Částečně to je dáno nepřesností klikání a možná i navigace (GPS). Je to dáno osobou, která trasu kliká, zkušenostmi, apod. Pokud jdete na vyhlídku, klikejte cestu tam i zpět. Někdy je z odbočky 500m k vyhlídce a tu samou cestu jdete zpět.

Tip 3: Z předchozího dílu. Volte trasu tak, aby první část byla náročnější, do kopce. Děti milují informaci, že "odteď už to bude jen dolů a že jsme za polovinou". Frekvence otázek typu "kolik ještě", "kolik kopců", "kdy už tam budeme" se zvyšuje. Navíc, pokud jste nosiči, i Vám se půjde lépe, než s vědomím, že Vás to těžké teprve čeká. Pokud se změní počasí, lehčí trasa se dá stihnout rychleji. První, zajímavější část si člověk užívá, jde pomaleji, fotí, apod. Nám se to takto osvědčilo. Pokud naklikáte trasu a profil je obrácený, nic Vám nebrání změnit směr okruhu.

Tak hodně štěstí v plánování.